ابزار Draw: تکنیک‌های جایگزین Pen Tool

Draw Tools: Alternative Pen Tool Techniques

19 شهریور 1399
ابزار Draw: تکنیک های جایگزین Pen Tool

در قسمت قبل تمرینات pen tool را با هم انجام دادیم و امیدوارم درک خوبی نسبت به آن پیدا کرده باشید. در این قسمت می خواهیم 4 تکنیک جایگزین pen tool برای کشیدن خطوط منحنی را تمرین کنیم. شاید در ابتدا کشیدن منحنی ها با pen tool برایتان سخت باشد یا اصلا نخواهید از pen tool استفاده کنید. در این صورت تکنیک های معرفی شده در این جلسه برایتان مفید خواهند بود.

تکنیک اول: Curvature Tool

تکنیک اول استفاده از ابزاری به نام curvature tool (به معنی «ابزار منحنی») است که دقیقا مانند pen tool بوده اما فرآیند طراحی را ساده تر می کند. در همین ابتدا نکته ای را خدمتتان عرض می کنم. اگر ابزارهایی مانند curvature tool را در نوار ابزار (نوار عمودی سمت چپ صفحه) پیدا نمی کنید یا باید به صورت دستی آن را اضافه کنید (گزینه edit toolbar در انتهای این نوار که قبلا از آن استفاده کرده بودیم) یا باید از منوی window به toolbars رفته و گزینه advanced را انتخاب کنید. بنده شخصا روش دوم را ترجیح می دهم. همچنین اگر می خواهید تمرینات این جلسه را با من انجام دهید باید فایل این جلسه را از این لینک دانلود کنید. ابتدا ویدیوی کار با curvature tool را برایتان قرار می دهم و سپس توضیحات بیشتر را می دهم:

همانطور که در ویدیوی بالا می بینید اصلا نیازی به نگه داشتن کلیک چپ نیست و من فقط در حال کلیک کردن ساده روی شکل هستم. تمام منحنی های ایجاد شده، توسط خود illustrator حدس زده می شود به همین دلیل است که شکل ما آنچنان دقیق در نیامده است. البته برای بهبود دادن آن می توانیم از چند نکته استفاده کنیم:

  • Double click کردن روی یکی از anchor point ها آن را به corner point تبدیل می کند (و بالعکس) که در ویدیوی بالا مشخص است.
  • ما می توانیم anchor point ها را با کلیک چپ نگه داشته و جا به جا کنیم.
  • اگر جایی شکل به درستی کشیده نشده بود، می توانیم روی خط (نه روی anchor point) کلیک چپ کرده و یک anchor point جدید ایجاد کنیم (دقیقا کاری که در ویدیوی بالا انجام داده ام).

نکته: هر چه تعداد anchor point های ما کمتر باشد، کنترل بیشتری روی شکل خواهیم داشت و همیشه باید سعی کنید که کمترین تعداد anchor point را داشته باشید؛ چه با pen tool و چه با curvature tool و چه با هر ابزار دیگری. به همین دلیل یکی از معایب استفاده از این ابزار تعداد بالای anchor point های آن است.

اگر دوست دارید تعداد anchor point های خود را کم کنید می توانید از منوی object گزینه path و سپس simplify را انتخاب کنید. با کم و زیاد کردن curve precision می توانید تعداد anchor point ها را کمتر کنید، البته باید حواستان به ظاهر طرحتان نیز باشد چرا که این ابزار برخی از اوقات طرح را به هم می ریزد.

تکنیک دوم: Reshape Tool

Reshape tool نیز یکی از ابزارهای کمکی برای کشیدن منحنی ها است (البته باید آن را با pen tool ترکیب کرده و همزمان از هر دو استفاده کنیم). روش کار این ابزار این است که ابتدا با pen tool خطوط صافی را می کشیم و سپس آن ها را تبدیل به منحنی می کنیم:

همانطور که در ویدیوی بالا مشخص است، ابتدا خطوط صافی را به توجه به منحنی ها می کشیم و سپس با نگه داشتن کلید Alt ابزار pen tool را به reshape tool تبدیل می کنیم. حالا می توانیم در حالی که alt را نگه داشته ایم روی یک خط کلیک چپ کرده (کلیک چپ را رها نکنید) و خط را به جهت مورد نظر خود بکشیم.

نکته: اگر در قسمتی از طرح خود با شکستگی روبرو شدید می توانید از ابزار smooth tool استفاده کنید تا شکستگی ها را برطرف نمایید. در جلسات قبل با smooth tool آشنا شدیم.

قابلیت دیگر reshape tool کشیدن نیم دایره های دقیق است. به ویدیوی زیر توجه کنید:

در ویدیوی بالا پس از کشیدن یک خط صاف با pen tool کلید alt را نگه می دارم و طبق معمول reshape tool انتخاب می شود اما اگر کلید alt را به همراه کلید shift نگه دارم، زاویه های من کشیده نمی شوند بنابراین می توانیم به راحتی یک نیم دایره کامل را طراحی کنیم. همانطور که می بینید با این کار یک طرح بسیار زیبا را کشیده ایم.

نکته: اگر به جای نگه داشتن کلید alt و استفاده ترکیبی از reshape tool مستقیما از خود آن در نوار ابزار استفاده نمایید، anchor point های شکل شما بیشتر خواهند شد بنابراین بهتر است از این کار دوری کنید.

تکنیک سوم: Arc tool

این ابزار می تواند به سرعت منحنی هایی را ایجاد کند که مستقل از یکدیگر هستند. به ویدیوی زیر توجه کنید:

همانطور که می بینید با استفاده از این ابزار می توانیم طرح مورد نظر خودمان را به راحتی پیاده کنیم. اگر جهت منحنی مثل من برای شما اشتباه بود با زدن کلید x روی کیبورد این جهت تصحیح می شود. همچنین در صورتی که شدت انحنا به اندازه کافی نبود با کلید های بالا و پایین روی کیبورد می توانید شدت این انحنا را کم و زیاد کنید. در نهایت با نگه داشتن کلید tilde (بالای کلید tab روی کیبورد که علامت ~ را ایجاد می کند) می توانید ده ها یا صدها path متفاوت ایجاد نمایید که تک تک آن ها از یکدیگر مستقل هستند.

تکنیک چهارم: corner widgets

برای فعال کردن این قابلیت ابتدا باید از منوی view گزینه show corner widgets را انتخاب کنید (اگر گزینه برای شما hide corner widgets بود یعنی در حال حاضر فعال است و نیازی به انجام کار خاصی نیست). نحوه کار را در ویدیوی زیر مشاهده می کنید:

همانطور که می بینید من ابتدا ستاره را انتخاب کرده ام و به محض انتخاب، در کنار هر گوشه از ستاره، یک دایره ظاهر می شود. این دایره می تواند شدت گردی یا تیزی انحناها را مشخص کند. همچنین با direct selection tool می توانیم تک تک دایره ها را به صورت جداگانه تنظیم کنیم. همچنین در ویدیوی بالا مشاهده می کنید که با double click کردن روی هر کدام از دایره ها پنلی برایتان باز می شود که استایل انحنا را مشخص می کند. تمام این موارد از نوار options بالای برنامه نیز قابل تنظیم است (مثلا در ویدیوی بالا من radius را به صورت دستی روی 20 میلی متر گذاشته ام.

تمام فصل‌های سری ترتیبی که روکسو برای مطالعه‌ی دروس سری دوره آموزش کامل ایلوستریتور توصیه می‌کند:
نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.