ابزار Draw: ابزارهای ابتدایی برای طراحی

Draw Tools: Basic Drawing Tools

11 شهریور 1399
ابزار Draw: ابزار های ابتدایی برای طراحی

به فصل جدید خوش آمدید! تمرکز ما در این فصل روی ابزارهای متعدد و مختلف طراحی است که ایلوستریتور به ما ارائه می دهد. در این جلسه با ساده ترین این ابزارها یعنی pencil در ایلوستریتور شروع می کنیم (کلید میانبر N در کیبورد). این ابزار به ما کمک می کند که یک خط ساده را در سند خود بکشیم و در حالت عادی stroke سیاه رنگی به قطر 1 pt دارد. قبل از آنکه بخواهیم به کار عملی با این ابزار بپردازیم بهتر است روی pencil tool دو بار کلیک کنیم تا پنجره تنظیمات آن باز شود. از بین گزینه های این پنجره دو گزینه به نام های keep selected و edit selected path به صورت پیشفرض فعال هستند. گزینه keep selected به illustrator می گوید زمانی که خطی را کشیدید، آن خط به صورت انتخاب شده (هایلایت شده) باقی بماند و گزینه edit selected path هم به شما قابلیت ادامه دادن خط کشیده شده را می دهد. این دو گزینه را در عمل در ویدیوی زیر مشاهده می کنید:

همانطور که مشاهده می کنید نه تنها قابلیت اضافه کردن و ادامه دادن طرح فعلی را داریم بلکه می توانیم طرح خود را ویرایش کنیم. همچنین می توانید خصوصیات خط کشیده شده را تغییر دهید (مثلا مقدار Stroke را بیشتر کرده یا رنگ آن را تغییر دهید.

نکته: برای اینکه خط قبلی را ویرایش کنید، حتما باید آن را انتخاب و هایلایت شده داشته باشید در غیر این صورت یک خط جدید خواهید کشید.

گزینه دیگر ما در پنجره تنظیمات pencil در ایلوستریتور گزینه alt key toggles to smooth tool است که با نگه داشتن کلید alt ابزار smooth tool را به شما می دهد. این ابزار طراحی شما را پاک نمی کند بلکه خط ها را صاف و ساده تر می کند تا طرح شما نرم تر نشان داده شود:

در این ویدیو مشخص است که من با نگه داشتن کلید alt می توانم smooth tool را انتخاب کرده و سپس قسمت های تیز و کج طرح را به نرمی زاویه بدهم. البته نگه داشتن کلید Alt در حالت کشیدن با نگه داشتن آن در حالتی که کشیدن خط تمام شده است نتایج متفاوتی خواهد داشت. زمانی که یک خط را کشیده ایم و کلیک چپ موس را رها کرده ایم، نگه داشتن alt باعث انتخاب smooth tool می شود (به شرطی که گزینه اش را مانند ویدیوی بالا فعال کرده باشید) اما اگر در حال کشیدن شکل خاصی هستید و alt را نگه دارید، خط های شما به خط مستقیم تبدیل می شوند. بنابراین اگر خواستید در حال طراحی یک خط صاف بکشید، کلید Alt را نگه دارید:

توجه کنید که نباید کلیک چپ را رها کنید بلکه با گرفتن و سپس رها کردن Alt در موقعیت مورد نظر باعث کشیده شدن خط صاف می شوید.

گزینه دیگری که پنجره pencil tool options وجود دارد، گزینه fidelity (پایبندی) است که طیفی بین accurate (دقیق) و smooth (نرم) می باشد. اگر این مقدار را به سمت accurate نزدیک کنید یعنی برنامه باید دقیقا مطابق خط هایی که می کشید حرکت کند اما اگر آن را به Smooth نزدیک تر کنید یعنی برنامه باید سعی کند که خطاهای دست شما را بگیرد تا طرح نرم تری شکل بگیرد.

تفاوت این دو حالت را در طرح های بالا مشاهده می کنید. من ترجیح می دهم این مقدار را دقیقا روی وسط (تنظیمات پیش فرض) نگه دارم.

گزینه بعدی close paths when ends are within است که مشخص می کند اگر دو سر یک خط به اندازه مشخص شده در فیلد روبرو (مقدار پیش فرض 15 پیکسل) به هم نزدیک شوند، برنامه به صورت خودکار آن دو سر را به هم متصل کرده تا شکل بسته ای ایجاد شود. به این ویدیو توجه کنید:

همانطور که می بینید اگر این گزینه را روی یک پیکسل قرار بدهم خط ها به صورت خودکار بسته نمی شوند مگر آنکه به اندازه 1 پیکسل از هم فاصله داشته باشند اما اگر همین مقدار را روی 20 بگذارم (حداکثر مقدار مجاز) خط ها به هم متصل می شوند (البته در صورتی که به اندازه 20 پیکسل یا کمتر با هم فاصله داشته باشند).

یکی دیگر از گزینه های جالبی که ایلوستریتور در اختیار شما قرار می دهد، گزینه simplify از منوی object->path است. این گزینه به شما اجازه می دهد مانند smooth tool طرح خود را ساده تر و نرم تر کنید اما گزینه های بیشتری دارد. در پنجره باز شده اولین گزینه curve precision است که هر چه بیشتر باشد طرح ما به طرح اصلی نزدیک تر است و هر چه کمتر باشد طرح نرم تری خواهید داشت. گزینه بعدی show original می باشد که با تیک دار کردن آن در کنار گزینه preview می توانید طرح اصلی را همزمان با طرح اصلاح شده مشاهده کنید. اگر گزینه straight lines را نیز تک دار کنید، تمام anchor point های شما به صورت خط های صاف به هم متصل شده و تمام زاویه ها از بین می رود. anchor point همان نقاطی هستند که در هر طرحی از illustrator به صورت خودکار تولید می شوند و کارایی های مختلفی دارند اما در کل برای تعریف ساختار طرح شما به کار می روند. به ویدیوی زیر توجه کنید:

نکته: ابزارهای paintbrush و pencil در ایلوستریتور تفاوت های آنچنانی با هم ندارند. مثلا برای کشیدن یک خط صاف با paintbrush باید به جای Alt کلید shift را نگه دارید. همچنین برخلاف pencil در ایلوستریتور شکل های شما به صورت خودکار بسته نمی شوند و برای بستن آن ها باید کلید alt را نگه دارید.

تمام فصل‌های سری ترتیبی که روکسو برای مطالعه‌ی دروس سری دوره آموزش کامل ایلوستریتور توصیه می‌کند:
نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.