کار با متن: ذخیره استایل متون

Save Text Style

کار با متن: ذخیره ی استایل متون – قسمت 36

یکی از قابلیت های بسیار خوب illustrator این است که می توانیم استایل متن های خودمان را ذخیره کنیم تا بعدا و حتی در پروژه های بعد از آن استفاده کنیم. منظور از استایل متن حالتی است که متن شما دارد؛ مثلا فاصله بین خطوط چند pt است یا اندازه فونت چند pt است یا رنگ فونت چه رنگی است و الی آخر. برای شروع کار باید از منوی window به type رفته و یکی از دو گزینه character styles و paragraph styles را انتخاب نمایید. من با character styles شروع می کنم.

با کلیک روی character styles پنلی برایتان باز می شود که تقریبا خالی است و گزینه های زیادی ندارد. شما باید متنی که از قبل نوشته و به آن استایل داده اید را انتخاب کرده (یا کل آن یا قسمتی از آن را که مورد نظر شماست) و سپس روی گزینه Create new style کلیک کنید. معمولا نام پیش فرض استایل جدید شما character style 1 خواهد بود اما می توانید آن را تغییر دهید. حالا اگر متن دیگری را انتخاب کرده و روی  character style 1 کلیک کنید، متن جدید استایل متن قبل را به خود می گیرد.

توجه داشته باشید که انتخاب کاراکتر صحیح برای تعریف استایل بسیار مهم است. مثلا اگر استایل پیچیده ای داشته باشید (دو کاراکتر از چند کاراکتر رنگ خاصی بگیرند) illustrator یکی از این استایل ها را به صورت خودکار برای شما در نظر می گیرد. بنابراین برای اینکه خودتان کنترل کامل روی استایل ها داشته باشید حتما قسمت خاصی را انتخاب کنید که استایل های ساده ای داشته باشد:

همانطور که در ویدیوی بالا مشاهده می کنید، اگر کل متن roxo.ir را انتخاب کنم (از آنجایی که یک حرف آبی و یک حرف قرمز داریم) به صورت خودکار یکی از این استایل ها انتخاب می شود که در ویدیوی بالا رنگ قرمز انتخاب شده بود اما اگر به صورت دستی حرف آبی (R) را هایلایت کنم و سپس استایل جدید را تعریف کنم، خودم می دانم که چه استایلی انتخاب شده است. این مسئله برای استفاده از استایل هم صدق می کند. اگر کل متن را انتخاب کنید، استایل روی کل متن اعمال می شود اما اگر قسمتی از آن را هایلایت کنید فقط همان قسمت تغییر خواهد کرد.

نکته بعدی نحوه ویرایش استایل های تعریف شده است. برای تغییر استایل متنی که قبلا تعریف کرده اید می توانید از پنل character styles روی آن ها double click کنید. در این قسمت تنظیمات مفصلی را برای استایل خود پیدا می کنید.

یادتان باشد اگر قرار است رنگ متنی را تغییر دهید که استایل شما را گرفته، تا حد ممکن خود استایل را با double click ویرایش کرده و رنگ را تغییر دهید. تغییر دادن رنگ به صورت مستقیم از fill یا Stroke باعث ناهماهنگی بین آن متن و متون دیگر استایل می شود. از آنجایی که استایل های متنی در illustrator سراسری هستند، با تغییر آن ها تمام نمونه هایی که از این استایل استفاده می کنند نیز تغییر خواهند کرد.  به ویدیوی زیر دقت کنید:

همانطور که در این ویدیوی مشاهده می کنید، با تغییر دادن یک استایل، تمام متونی که از آن استایل استفاده می کنند، تغییر می کنند. همچنین با تغییر دادن مستقیم Fill یا stroke یک علامت + در کنار نام استایل شما اضافه خواهد شد که به شما می گوید این کلمه یا این قسمت از متن به جز استایل عادی خود دچار ویرایش هایی شده است که احتمالا با بقیه متون دارای این استایل متفاوت باشد.

اگر چنین اتفاقی افتاد و شما خواستید که متن های تغییر یافته به صورت دستی (دارای علامت +) را دوباره به حالت قبلی استایل برگردانید، می توانید روی علامت سه خط گوشه راست پنل character styles کلیک کرده و گزینه Clear overrides را بزنید. با انتخاب این گزینه، تمام متون شما به حالت اولیه استایل اصلی برمی گردند.

اگر از طرف دیگر بخواهید تغییرات جدید را به عنوان استایل اصلی در نظر بگیرید باید گزینه redefine character styles را انتخاب نمایید. با انتخاب این گزینه، تنظیمات جدید به عنوان استایل ما انتخاب شده و تمام متن ها به صورت خودکار به روز رسانی می شوند.

پنل paragraph styles نیز دقیقا مانند character styles است با این تفاوت که گزینه های مربوط به پاراگراف ها را در خود دارد. اگر یادتان باشد در قسمت قبل توضیح دادیم که برخی از گزینه های character formatting فقط در هنگام کار با پاراگراف ها (area type) معنی می دهند. به طور مثال space before یا space after یا indentation (فروفتگی متن) فقط در پاراگراف ها استفاده عملی دارد. به طور مثال به ویدیوی زیر نگاه کنید:

اگر به متن های انگلیسی یا حتی فارسی دقت کرده باشید، زمانی که قرار است از فردی نقل قول (quotation) شود، قسمت مربوط به نقل قول کمی indentation می گیرد (تو رفتگی پیدا می کند) و فاصله آن با پاراگراف های بالا و پایین خود بیشتر می شود (همان Space before و Space after). من در ویدیوی بالا سعی کرده ام این حالت را شبیه سازی کنم و سپس استایل ایجاد شده را ذخیره کرده ام. توجه داشته باشید که این کار را در پنل character styles انجام ندهید، بلکه مطمئن شوید که در paragraph styles هستید.

در نهایت نکته ای که باقی می ماند، استفاده از این استایل ها در فایل های دیگر است. متاسفانه نمی توانید از این استایل ها در فایل ها و طرح های دیگر خود استفاده کنید مگر آنکه یک حساب Creative Cloud در شرکت Adobe داشته باشید. پس از ایجاد حساب خود می توانید در illustrator به این حساب وارد شده (login) و سپس از منوی window گزینه libraries را انتخاب نمایید. از این به بعد اگر استایلی مورد نظر شما بود، باید آن را از character styles یا paragraph styles کشیده و در پنجره libraries رها کنید. با این کار استایل متنی شما در libraries ذخیره می شود و می توانید از همین پنجره libraries در فایل های دیگر برای اعمال استایل استفاده نمایید.

تمام فصل‌های سری ترتیبی که روکسو برای مطالعه‌ی دروس سری دوره آموزش کامل ایلوستریتور توصیه می‌کند:
نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.