ابزار Draw: ابزارهای کمک‌یار طراحی

Draw Tools: Design Aids

12 شهریور 1399
ابزار Draw: ابزار های کمک یار طراحی

منظور من از ابزارهای کمک یار، مجموعه ای از ابزارها هستند که به خودی خود نمی توانند طراحی کنند اما طرح هایی را که قبلا با brush tool یا pencil tool کشیده باشید، ارتقاء می دهند و به زبان ساده تر در طراحی به شما کمک می کنند. اولین ابزاری که امروز با آن آشنا می شویم، ابزار join tool است که می تواند فاصله های بین دو خط را پر کرده و دو خط را به شکل خوبی به هم متصل کند. البته این ابزار همیشه کار نمی کند و به عواملی مثل فاصله خط ها از یکدیگر و نحوه کشیده شدن آن ها بستگی دارد. در نهایت شکلی که توسط این ابزار تولید می شود یک شکل واحد است:

همانطور که در ویدیوی بالا می بینید مهم نیست که من خطوط را چطور به هم وصل کنم. از هر شکل و روشی که برای وصل کردن خطوط استفاده کنم نهایتا خود join tool است که حدس می زند این خطوط چطور باید به هم متصل شوند و بر اساس حدس خود آن ها را به هم متصل می کند. این نکته مهمی است که باید در ذهن بسپارید. بنابراین نیازی به دقت به خرج دادن در استفاده از این ابزار نیست، چه خطوط خود را شلخته بکشید و چه منظم، در نهایت خود join tool تصمیم گیرنده است. همچنین من در این ویدیو ابزار join tool را درون دسته بندی pencil tool قرار داده ام که با گرفتن کیک چپ و کشیدن آن انجام می شود. دلیلش این بود که قرار گیری join tool در این دسته برای من منطقی بود اما شما می توانید بر اساس ذهنیت خود آن را در هر قسمتی که می خواهید قرار دهید.

مسئله دیگری که در ویدیوی بالا مشخص است، گوشه سمت راست و بالای شکل من است که به حتی با ابزار join tool متصل نمی شود. چنین حالتی زیاد پیش می آید بنابراین دوست دارم راه حل آن را بررسی کنیم. در قدم اول باید direct selection tool را انتخاب کنید و یکی از anchor point های خط ها را گرفته و به سمت دیگری بکشید (در حد خیلی کم تا طرح کلی به هم نریزد) سپس دوباره از ابزار join tool استفاده کنید. باید آنقدر این کار را ادامه دهید تا مشکل برطرف شود اما معمولا با درست کردن یکی از نقاط، بقیه به صورت خودکار حل می شوند.

همانطور که در ویدیوی بالا مشاهده می کنید، من آنقدر با anchor point ها بازی می کنم تا join tool کار من را قبول کند. اگر این روش را دوست ندارید، روش دیگری نیز وجود دارد که مکمل این روش است. برای استفاده از روش دوم ابتدا دو خط مورد نظر خود را با direct selection tool یا lasso tool انتخاب کنید، سپس از پنل سمت راست یا نوار options گزینه connect selected endpoint را انتخاب نمایید. با این کار دو خط به هم متصل می شوند. تفاوت اصلی این ابزار با join tool اینجاست که دیگر سعی در حدس زدن شکل نمی کند بلکه همه چیز را با یک خط صاف به هم متصل می کند. اگر با انجام این کار شکل نهایی شما به هم ریخته و زشت شد، می توانید smooth tool را انتخاب کرده و به خطوط شکل بدهید. همچنین اگر در گوشه ای از شکل هستید و آن گوشه گِرد می باشد می توانید anchor point آن را انتخاب کرده و بین corner point و curve point انتخاب کنید که اولی باعث تیز شدن زاویه anchor point و دومی باعث نرم شدن و گِرد شدگی آن می شود. تمام این موارد را در ویدیوی زیر مشاهده می کنید:

همچنین در نظر داشته باشید که ابزاری به نام scissors tool داریم که می تواند اشیاء را از هر قسمتی که دوست دارید برش بدهد. البته ابزار دیگری به نام path eraser tool را داریم که کاری شبیه به همین ابزار را انجام می دهد اما بیشتر شبیه به eraser tool است. این ابزار path را حذف می کند (همان خطوط آبی رنگی که هنگام هایلایت شدن یک شکل نمایش داده می شوند). ابزار بعدی knife tool است که دقیقا شبیه به scissors tool عمل می کند اما یک تفاوتی اساسی با آن دارد. knife tool برای کار روی اشکال پیچیده تر مناسب است و به شما اجازه می دهد که قسمتی را با آن انتخاب کرده و سپس آن قسمت را از قسمت های دیگر جدا کنید. تمام این موارد در ویدیوی زیر مشخص است:

نکته جالب دیگر این است که اگر دوست دارید تمام ابزارهای شما در یک جا جمع و جور باشند می توانید از منوی window و قسمت toolbars گزینه new toolbar را انتخاب کنید. با انجام این کار باید نامی برای پنل خود انتخاب کرده و سپس هر ابزاری را که دوست دارید کشیده و درون آن رها کنید. این پنل می تواند دو ستونه یا یک ستونه باشد که به سلیقه شما بستگی دارد. زمانی که کارتان با این پنل تمام شد، می توانید آن را ببندید و سپس اگر دوباره نیاز به آن پیدا کردید از منوی window و سپس tools آن را باز کنید. البته یادتان باشد که می توانید آن را در سمت راست برنامه و در قسمت پنل ها نیز قرار بدهید. همچنین می توانید کلید های میانبر تمامی این ابزارها را تغییر دهید. برای این کار به منوی edit رفته و keyboard shortcuts را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، پنجره ای برایتان باز می شود که تمام میانبر ها را در قالب انواع سربرگ های مختلف مانند Tools و Menu Commands در خود دارد. شما می توانید طبق سلیقه خود هر کلید میانبری را که دوست ندارید تغییر دهید.

همانطور که در ویدیوی بالا مشاهده می کنید، در نسخه های جدیدتر illustrator باید از پنل سه نقطه ای برای اضافه کردن ابزارها استفاده کنید و کشیدن ابزارها از نوار ابزار مجاز نیست.

تمام فصل‌های سری ترتیبی که روکسو برای مطالعه‌ی دروس سری دوره آموزش کامل ایلوستریتور توصیه می‌کند:
نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.