انواع Brush: قلم‌موهای هنری (Art)

Types of Brushes: Art Brushes

20 شهریور 1399
انواع brush: قلم مو های هنری (art) – قسمت 28

در قسمت قبل با قلم‌موهای calligraphic و scatter آشنا شدیم و در این جلسه نوبت به قلم‌موهای art می رسد. باز هم مثل همیشه می توانید از پنل brush definition گزینه libraries را انتخاب کنید. قلم‌موهای art در منوی باز شده پخش خواهند بود؛ به طور مثال چند مورد از آن ها در قسمت arrows هستند، برخی در قسمت artistic و تعدادی نیز در قسمت decorative قرار گرفته اند.

برای این جلسه از قسمت decorative گزینه decorative_banners and seals را انتخاب می کنم تا با این قلم‌مو شروع کنیم. در illustrator همه چیز وکتور-محور است بنابراین زمانی که این قلم‌مو را انتخاب کردید، به هر شکلی که خواستید، خطی را بکشید. قلم‌مو طرح مورد نظر شما را در راستای خط کشیده شده ادامه می دهد. همچنین اگر یکی از این path ها را انتخاب نمایید و سپس روی یکی دیگر از brush ها کلیک کنید، کل طرح به brush جدید تغییر خواهد کرد.

از قلم‌موهای دیگر می توانیم به قلم‌موهای artistic paintbrushes اشاره کنیم که مخصوص کشیدن نقاشی ها با استایل های خاصی هستند. چند مورد از آن ها را در ویدیوی زیر مشاهده می کنید. همچنین ما می توانیم قلم‌موهای هنری خودمان ایجاد کنیم. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد و شما می توانید از هر چیزی قلم‌مو بسازید اما یکی از مثال های رایج این مثال است:

ابتدا یک مستطیل ساده را در وسط صفحه بکشید و fill آن را روی رنگ سیاه قرار بدهید (معمولا قلم‌موهای هنری سیاه رنگ هستند اما شما می توانید رنگشان را تغییر دهید). سپس از منوی effects و stylize گزینه scribble را انتخاب نمایید. ما قبلا با این گزینه آشنا شده بودیم. با انجام این کار پنجره ای برایتان باز می شود که تنظیمات مربوط به Effect را نمایش می دهد. با روشن کردن preview و بازی کردن با این تنظیمات می توانید طرح مورد علاقه خود را ایجاد کنید. با کلیک کردن روی OK می توانید افکت را اعمال کنید. اگر از جلسات قبل یادتان باشد، این افکت زنده یا live است بنابراین نمی توان آن را مستقیما به یک قلم‌مو تبدیل کرد.

برای حل این مشکل از منوی object گزینه expand appearance را انتخاب نمایید. با این کار افکت و خود طرح در هم ادغام شده و یک لایه ساده را به وجود می آورند. در نهایت مثل همیشه می توانیم طرح خودمان را به درون پنل brushes کشیده و آن را رها کنیم. با این کار قلم‌موی جدید ما تعریف می شود. البته در پنجره ای که پس از این کار برایتان باز می شود حتما باید گزینه art brush را انتخاب نمایید. چرا؟ ما در جلسات قبل با scatter کار کردیم و می دانیم که Scatter فقط باعث پخش شدن و نامنظم شدن قلم‌موی شما می شد بنابراین اگر scatter brush را انتخاب کنید، در هنگام کشیدن با قلم‌مو، به جای کشیده شدن طرح شما در راستای path، طرح شما در اطراف آن پخش می شود. زمانی که art brush را انتخاب کرده و OK را بزنید پنجره جدیدی برایتان باز خواهد شد که مربوط به تنظیمات قلم‌مو قبل از ذخیره سازی است.

مهم ترین بخش پنجره باز شده Brush Scale Options است که تعیین می کند رفتار قلم‌موی شما نسبت به path کشیده شده چطور باشد. در این قسمت سه گزینه دارید:

  • Scale proportionally (به تناسب، مقیاس دهی کن)
  • stretch to fit stroke length (طرح برای پیروی از stroke، کشیده شود)
  • stretch between guides (طرح بین guide ها کشیده شود)

من ابتدا از گزینه پیش فرض، یعنی stretch to fit stroke length، شروع می کنم. این گزینه را انتخاب کرده و OK را بزنید. تا این قسمت از کار را می توانید در ویدیوی زیر مشاهده کنید:

همانطور که در ویدیوی بالا مشخص است، می توانیم با همین طرح ساده، شکل بسیار زیبایی را بکشیم. مثلا در انتهای ویدیوی بالا با همین قلم‌موی ساده عبارت «روکسو» را نوشته ام که طرح بسیار جالبی شده است. مشخصه اصلی این قلم اینجاست که طرح را آنقدر می کِشَد تا دقیقا اندازه خط کشیده شده توسط ما باشد.

حالا گزینه بعدی را امتحان می کنیم (Scale proportionally). برای این کار روی قلم‌موی خود از پنل brushes دو بار کلیک چپ کنید تا تنظیمات آن باز شود. در تنظیمات جدید، گزینه Scale proportionally را انتخاب کرده و سپس OK را بزنید. این گزینه می گوید هر چه طول خط ما بلند تر شود، عرض نیز باید به همان نسبت افزایش پیدا کند. به زبان دیگر هر چه خط طولانی تر بکشید، خط شما ضخیم تر خواهد شد. به مثال زیر توجه کنید:

 ضخیم تر شدن خط به محض طولانی تر شدن آن در ویدیوی بالا مشخص است. گزینه سوم stretch between guides است که یعنی ما دو guide مختلف را انتخاب خواهیم کرد و طرح فقط بین آن دو guide کشیده خواهد شد. به ویدیوی زیر توجه کنید:

شاید بگویید این گزینه ها به چه دردی می خورند. بگذارید از گزینه stretch between guides مثالی برایتان بزنم. فرض کنید تصویری از اژدهایی داشته باشیم و بخواهیم به سبک طراحی های چینی این اژدها را به قسمت های مختلف کِش بدهیم. با این گزینه می توانیم این کار را انجام دهیم:

در نهایت می توانید با تغییر دادن Colorization و سپس تغییر رنگ Stroke، رنگ طرح خود را تغییر دهید. به طور مثال:

البته من در منوی colorization مقدار hue shift را انتخاب کرده ام اما هر مقدار دیگری مثل tint نیز کار خواهد کرد.

تمام فصل‌های سری ترتیبی که روکسو برای مطالعه‌ی دروس سری دوره آموزش کامل ایلوستریتور توصیه می‌کند:
نویسنده شوید
دیدگاه‌های شما

در این قسمت، به پرسش‌های تخصصی شما درباره‌ی محتوای مقاله پاسخ داده نمی‌شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.